11. detsembril 2018.a oleks Saaremaa Spordikooli kunagine treener Hugo Mets saanud 90-aastaseks.

Eduka spordikooli treeneri sünnipäeval käisid praegused võrkpallitreenerid Asko Esna ja Ene Kask ning direktor Mati Mäetalu kunagist treenerit Leisi surnuaias mälestamas.

Hugo Mets sündis endises Leisi vallas Triigi külas. Pärast keskkooli lõpetamist Kuressaares 1949. aastal asus ta õpetajana tööle Tööstuskooli nr.11. Kui 1952.a avati Kuressaares laste- ja noorte spordikool, siirdus noor võrk pallientusiast sinna treenerina tööle.

Fotol spordikooli võrkpalli õpilased 1953.a. Vasakult Ants Sepp, Albert Raamat, Enn Lõuk, Paavo Lõuk, Arvi Kallas, Kaljo Loonurm, Paul Tambur, treener Hugo Mets.

Tema 10-aastase treeneritöö jooksul Saaremaa Spordikoolis (1952 – 1962), ei olnud aastat, mil poeg- ja tütarlaste võistkondi ei oleks saatnud edu Eesti noorte tiitlivõistlustel.

Aastatel 1957-1958 oli Hugo Mets ka Saaremaa Spordikooli direktor

Alustanud küll noorte poiste ja tüdrukute treenimist praktiliselt nullist, jõudsid Saaremaa A-klassi poisid juba 1953. aastal vabariigi noorte paremikku. Ka järgnevatel aastatel võitsid Hugo Metsa õpilased, peamiselt küll poisid, medaleid mitmelt vabariiklikult turniirilt. Tõsi, päris kuldmedaliteni tuli oodata aastani 1960, kui esmakordselt toodi Saaremaale Eesti koolinoorte spartakiaadi meistritiitel.

Veel kolmel aastal järjest ei suutnud keegi sellel koolinoorte aasta tähtsamal võistlusel saarlaste esikohta väärata. Veel enamgi, 1961. aastal võitsid lisaks noormeestele kuldmedali ka Saaremaa neiud!

Aastatel 1960 – 63 olid saarlased edukad ka noorte meistrivõistlustel ja tol ajal väga populaarsetel kuue linna turniiridel. Nendel, saavutuste poolest tippaastatel, võtsid Saaremaa noormehed osa ka üleliidulistest turniiridest, esindades siis juba Eestimaad. Ja ühel sellisel NSV Liidu noorteturniiril Tallinnas 1962. aasta jaanuaris sai Saaremaa Spordikooli noortemeeskond Hugo Metsa juhendamisel hakkama harukordse, lausa ajaloolise kangelasteoga – esmakordselt alistasid eestlased (ja pealegi saarlased!) tõelise vene karu, Moskva meeskonna!

See oli sel ajal kogu Eestimaad joovastav saavutus. Saaremaa noormehed Jüri Saar, Tarvi Uljas, Anti Penu, Ants Nuut, Mati Truu, Leevi Mõtt, Heino Käen ja Anti Liiv, rääkimata treener Hugo Metsast, olid nendel külmadel jaanuarikuu päevadel kõige populaarsemad ja tuntumad inimesed Tallinnas. Lausa tänaval õnnitleti ja kaisutati nii poisse kui ka treenerit.

Peale ülitugevat Moskvat võideti veel Leningradi, Minski ja Riia meeskondi ning õnnetu kaotus turniiri eelviimases mängus Vilniusele röövis saarlastelt küll esikoha ja nii tuli leppida Moskva järel hõbemedalitega. Kuid ikkagi oli see suur võit, mida on ka veel täna hea meenutada.

Noortele võrkpalluritele ja treenerile korraldati soe ja rahvarohke vastuvõtt Kuressaare linna keskväljakul, kus kooli lipuga olid oma kangelastele austust avaldama tulnud kogu tolleaegne Kingissepa I Keskkool. Tänukõnedega esinesid kohalikud rajooni juhid, nende hulgas spordiinimeste hulgas austatud ja hinnatud Jüri Suurhans.

Paljud Hugo Metsa õpilased kuulusid ka Eesti noorte ja täiskasvanute koondistesse võrkpallis (Ants Sepp, Iljo Leemet, Priit Lõuk, Leeni Uljas jpt).

Seoses Hugo Metsaga on Eesti ja Saaremaa võrkpalli ajaloos meenutamist väärt ka 1968. aasta. Nimelt tulid siis tollase Nõukogude Liidu meistriks Tallinna „Kalevi“ võistkonnaga 4 Hugo Metsa õpilast –  Tarvi Uljas, Anti Penu, Taivu Uljas ja Peeter Sepp. Kahjuks ei andnud saatus treenerile osa saada oma poiste suursaavutusest meeste klassis.

Hugo Mets suri õnnetuses jahil 13.detsembril 1964.aastal.